Nejnovější aktualita

Zpomalení růstu české ekonomiky 14.2.2019

Podle ČSÚ byl hospodářský růst v roce 2018 jenom 3,0% oproti 4,5% před rokem a HDP vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 2,9%.

Více
DomůProč spolupracovat s konzultanty?

Proč spolupracovat s konzultanty? 1. 5. 2014

Tisíce firem se pravidelně uchylují k pomoci consultingových firem a byznys konzultantů. Proč to dělají a jaké důvody je k tomu vedou, na to se podíváme podrobněji.

Konzultanty

Zaměstnanci na vedoucích pozicích (top management) se musí každodenně zabývat strategickými a operativními úkoly. Bohužel, není to vždy snadné optimálně kombinovat tyto dvě oblasti. Proto se tak často ve firmách věnují různým zlepšením, rozvojům a strategiím zvláštní osoby nebo skupiny osob. Ale posuďte sami, držet skupinu zaměstnanců, kteří by se stejně dobře vyznali ve všech funkcích řízení podniku, je problematické. Příčinou uchýlení ke consultingové společnosti je substituce pracovníků s potřebnými dovednostmi, které by bylo nutné zvláštně najmout pro specifické úkoly.

Druhým důležitým důvodem je absolutní objektivita konzultantů. Vzhledem k tomu, že konzultant není zaměstnancem společnosti, není ovlivněn různými citovými a vnitřních faktory, nemá strach opodstatněně předložit své připomínky a doporučení, i když jsou v rozporu s názorem prvních osob společnosti. Tento přístup se občas nelíbí vedoucím, ale zejména on přispívá k efektivitě spolupráce a konstruktivního řešení obchodních problémů.

A třetí důvod. Kromě znalostí odborní poradci mají zkušenosti s realizací desítek poradenských projektů v různých společnostech. Proto při řešení obchodních problémů používají nejen své podklady, ale i nejlepší postupy z jiných společností. V souladu s tím mohou sdílet své znalosti a techniky s týmem zákazníka. Top manažer pracuje ve stejné firmě sice 3–5 let, jenže konzultant za stejné období může mít až 10 poradenských projektů v různých společnostech z různých odvětví, a tak má bohaté zkušenosti při řešení problémů v řízení podniku.

Ve spolupráci s externími poradci je velmi důležité pochopit, že poradce není konkurentem klienta, stejně jako není „kouzelníkem“. V současné době je na konzultanta pohlíženo jako na člověka byznysu s velkými a bohatými zkušenostmi. Proto dokáže provést některé změny rychleji a lépe.

Výhodou stálé a dlouhodobé spolupráce je, že dává konzultantu dynamický obrázek rozvoje podnikání a umožňuje přesnější měření účinnosti práce konzultanta. Výhodou spolupráce je také menší vynaložení nákladů – konzultant používá ve své práci analyzované materiály předchozích projektů, a smluvní firma tak neplatí dvakrát za vyhodnocení jejího podnikání.

„Úkol konzultanta spočívá v odstranění skutečné příčiny problému, nikoli v léčení symptomů“.

Teď už víte co je consulting a proč spolupracovat s kozultanty, pojďme se pochopit, co je podnikatelský plán a k čemu to je?

Napište nám

Máte dotaz? Řešíte aktuálně projekt ve firmě? Zanechte nám zprávu. Ozveme se vám zpět do hodiny!